Erken Boşalma İçin Hangi Doktora Gidilir

Evlilikler üzerinde cinsel hayat oldukça etkilidir. Boşalmanın kontrol edilememesi ve geciktirilememesi de evliliği büyük bir açmaza sürükleyebilir. Erken boşalma, tedavisi olmayan bir rahatsızlık değildir. Gerekli egzersizler ve ilaç tedavileriyle, bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Bazıları, cinsel bilgi yetersizliğinden dolayı erken boşalma için hangi doktora gidilir diye yer bitirir kendisini. Aslında, bu tür durumlarda cinsel terapi almak ya da birliktelik konulu araştırmalar yapmak yeterli olabilir. Partnerinizi tanımanız ve kendinizi tanımasına izin vermeniz, seksin kalitesini ve doyumun uzamasını sağlayabilir. Çoğu insan, ön sevişmeyi kısa tuttuğu için ereksiyon olma sürecinin hemen geliştiğini anlayamaz.

erken-bosalma-nedenleri
erken-bosalma-nedenleri

Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalma için hangi doktora gidilir sorusunu bu nedenlerle açıklayabiliriz.

 • İlişkide Yenilik: Bu tamamen psikolojik bir olgudur. Zamanla, bilinçli bir psikolog ile aşılabilir.
 • Anksiyete: Psikolojik sorunlardan bir başkasıdır. Periyodik olarak kontrollü bir tedavi uygulanabilir.
 • Aşırı Heyecan: Bunun için çiftlerin bir süre birbirlerine alışması beklenmelidir. Özellikle cinsel deneyim, erkek tarafından ilk kez yaşanıyorsa bu durum gözlenir.
 • Kişinin Kendisini Yeterince Tanımaması: Özellikle dış etkenlerden gelen cinsellik yorumlarını burada öne sürebiliriz. Beğenilmemek, kendiyle alakalı olumsuz düşünceler ve “ya yapamazsam” korkusu, büyük bir sorun doğurabilir.
 • Cinsel İstismara Uğrama: Bu durum çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kişide ağır travmalar oluşturması kaçınılmazdır. Kesinlikle yetkin bir uzmandan destek alınmalıdır.
 • Koşullanma: Küçük birer ergenken, yakalanma korkusuyla hızlıca boşalma istemi normaldir. Vücudun buna koşullanması da olağan bir durumdur. Çeşitli terapiler ve tedavilerle giderilebilir.
 • Travmatik Etkiler ve Yetersiz Hissetme: Erkek bilinçaltı, en az kadınlar kadar karmaşıktır. Kendilerini yetersiz hissettirecek herhangi cümle kurulması, aşağılanma, travmatik etkilere maruz bırakılması gibi durumlar, boşalmanın kalitesini değiştirebilir.

Kişiden kişiye değişen pek çok psikolojik neden bulunabilir. Bunun dışında biyolojik sorunlar da erken boşalma geliştirebilir. Diyabet, prostat ya da benzeri pek çok hastalık, cinsellik konusunda olumsuz etkiler bırakır.

erken-bosalma-nasil-tedavi-edilir
erken-bosalma-nasil-tedavi-edilir

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Erken boşalma için hangi doktora gidilir sorusunu soran herkesin aklındaki belki de en büyük işaret budur. Evet, bir tedavisi var ve üstelik çok kolay.

 • Kegel Egzersizleri: İdrar kaçıran kimselerde olduğu gibi, bu tür sorunu olan bireylerde de bu egzersizlerden yararlanılabilir. Bunun yanında diğer vücut geliştirme egzersizleri de erken boşalmayı ciddi oranda düzenleyebilir.
 • İlaçlar: Özellikle ağızdan alınan ilaçlar, tedavide büyük rol oynar. Ama kişide feci yan etkiler görülebilir. Bu nedenle anlık geciktiriciler kadar sık tercih edilmez.
 • Anlık geciktiriciler: Bunların ilişkiden birkaç saat önce kullanılması gerekir. Aşırı yan etkileri yoktur.
 • Prezervatif: Tıbbi bir tedavi biçimi olarak sunulmasa da oldukça etkilidir. Erkeğin vajina içerisindeki uyarılmasını azaltır. Boşalmayı geciktirir.
 • Jeller: Jel kullanımı, penis sinirlerinin hafiften uyuşturulmasını sağlar. Kadında sorunlara ya da koku nedeniyle birlikteliğin kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle çok fazla başvurulan bir yöntem değildir.

Hastanın genetik yapısının incelenmesi, psikolojik nedenlerin saptanması ve hormon testlerinin yapılması, kişiye özgü doğru tedavinin ortaya çıkmasını sağlar. Eczaneden bir ilaç alarak rastgele kullanım, doğru değildir. Gerek duyulursa seks terapisi dahi alınabilir.

Erken boşalma için hangi doktora gidilir sorunuzun yanıtı, ürolog olacaktır. Uzmanınız, gerek duyarsa daha sonra sizi psikoloğa ya da daha ciddi bir psikolojik sorun varsa psikiyatriste yollayabilir.

Öncesinde, tıbbi olarak çeşitli tetkiklerden geçirilmeniz gerekecektir. Erken boşalma, utanılacak ya da tedavisi olmayan bir süreç değildir. Bu nedenle doktorunuza tüm tıbbi ve cinsel sürecinizi eksiksiz olarak anlatmalısınız. Ancak bu şekilde doğru tedaviye ulaşılacaktır.