Erken Boşalma

Erken boşalma erkek penise girer girmez veya öncesinde sınır bir şekilde cinsel uyarısı ile kişinin istem dışı bir şekilde boşalması, ruhen kilide sıkıntıya yol açmaktadır. Erken boşalma durumu erkekler açısından çok sık rastlanılan bir durum. Tahminlerin arasında fark olsa bile yaklaşık olarak her 3 erkekten biri hayatı boyunca bu sorunla karşılaşmaktadır. Sık bir şekilde yaşanmasa eğer endişe edilebilecek bir durum olmamakta. Erken boşalma tanımı tam anlamı ile yapılmamaktadır. Eğer kişide aşağıda paylaşacağımız durumlar meydana geliyorsan erken boşalma tanısı konabilir;

 • Her daim ya da ilişkilerinin genelinde vajinal girişten yaklaşık bir dakika sonrasında gelen boşalma
 • Ejakulasyonun anlayabileceğiniz şekilde vajinal girişten sonra ya da vajinal birleşimi geciktirememe durumu
 • Stres ve kaygıdan cinsel ilişkiden uzak durulması
erken-bosalma-cesitleri
erken-bosalma-cesitleri

Erken Boşalma Sorunu

Erken boşalma sorunu hem fizyolojik hem de biyolojik olarak etkilenebilmektedir. Erken boşalma erkeklerde utanç verici bir durumdur ve bu durumu konuşmaktan kaçınsalar da çok sık rastlanabilen ve tedavisi de mümkün olan bir sağlık sorunu olarak görülmektedir. Bazen erkekler erken boşalma sorununu partnerine hissettirmemeye çalışmaktadırlar. Bu durum ise çiftlerin arasında iletişim problemine ve buna bağlı olacak şekilde cinsel soruna da yol açmaktadır. Heteroseksüel çiftlerde kadında cinsel isteksizlik, orgazm olamama durumu ve erkeğin ön sevişmeyi uzun tutamamasında uyarılma bozukluğu meydana gelir. Erken boşalma sorununa çiftler kendi aralarında konuşmadıkları sürece bu sorun her zaman devam edecektir.

Erken Boşalma Çeşitleri

Erken boşalma nedenlerini sıralamadan öncesinde erken boşalmanın farklı olduğu durumların olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Erken boşalma kendi içinde 4 sınıfa ayrılmaktadır.

Yaşam Boyu Devam Eden Erken Boşalma

Yaşam boyu devam eden erken boşalma durumu ilk cinsellikle beraber gözlenir ve nefes aldığınız sürece de devam etmektedir. En sık gözlenebilen erken boşalma tipine girmektedir.

Kazanılan Erken Boşalma

Kazanılan erken boşalma durumu da çok sık rastlanılan sorunlar arasında yer almaktadır.

Değişken Erken Boşalma

Genellikle toplumun %8-5, 11,4 oranında görülmektedir. Kişinin kendisi istediği zaman normal boşalma bazı zamanlardaysa erken boşalma sorunu yaşar.

Duyusal Erken Boşalma

Bu tip erken boşalma sorunu olan kişiler aslında tam olarak erken boşalma yaşamazlar. Fakat kültürel ve psikolojik olacak sorunlardan dolayı erken boşalma yaşamış oldukları da düşünülmektedir.

erken-bosalma-nedenleri
erken-bosalma-nedenleri

Erken Boşalmanın Nedenleri

 • Psikolojik Erken Boşalma Nedenleri
 • Cinsel deneyiminin olmaması
 • Kişinin kendisini beğenmemesi
 • İlişkinin yeni olması
 • Aşırı heyecanlı olma
 • İlişkinin içerisinde stres
 • Anksiyete
 • Kendini suçlama ile beraber yetersiz hissetme
 • Depresyon

Bu psikolojik olan etmenler özellikle daha öncesinde normal boşalma yaşayıp daha sonrasındaysa erken boşalma problemi ile karşılaşmış olan erkeklerde görülmektedir.

Biyolojik Erken Boşalma Nedenleri

Biyolojik nedenler enfeksiyon ve sinir sitemi hastalıklarına sahip olan kişilerde görülmektedir.

Diyabet

Diyabet genel olarak erkeklerde sertleşme sorununa yol açmak ile beraber 2016 senesinde yapılan çalışmada sertleşme bozukluğuna ek olarak erken boşalma sorununu da gözlenmiştir.

Hormon Bozuklukları

Testesteron hormon eksiliğinde, tiroid hormonu ve hipofiz bezi hastalıkları varsa erken boşalma sorunu oluşur.

Multiple Skleroz

Erken boşalma multiple skleroz hastalarında görülebilen bir durumdur.

erken-bosalma-engellenebilir-mi
erken-bosalma-engellenebilir-mi

Erken Boşalma engellenebilir mi?

Erken boşalma problemi olan erkekler sorunu uzmandan yardım almak yerine kendi başlarına çözümünü aramaktadırlar. Fakat burada kendilerine uygun olmayan yöntemler geliştirerek durumu daha kötü bir hale getirebilirler. Ön sevişme esnasında penisin uyarısını arttırmak, cinsellikteki zevki kısaltacağı için ön sevişmeden uzak durabilirler. Bu durum ise partnerlerinde ve kendisinde cinsel doyumla beraber iletişimi de azaltacaktır. Kadın partnerlerinde uyarılma sorunları olabilir. Farklı yanlış stratejilerden birisi ise kendisine acı veren davranışta bulunuyor.

Erken Boşalma Tedavileri

Günümüzde erken boşalma tedavisi erkeklerin yüzlerini güldürmekte. Sorunun neyden kaynaklandığı belirlenip daha sonrasında hastanın belirtilerine ve uruma göre aşağıdaki tedavi yöntemlerinden biri veya birden fazlası beraber kullanılabilmektedir.

İlaç Tedavisi

Ağız yolu ile alınan ilaçlar erken boşalma sorununda en fazla tercih edilen tedavilerden birisidir. SSRI denilen ilaç her gün ağızdan alınarak 5 ila 10 gün içerisinde etkisini de göstermeye başlamaktadır. Bununla birlikte ilaçların her gün kullanılması yorgunluk, terleme, bulantı ve esneme gibi yan etkileri de ortaya çıkartabilmektedir. Bu yüzden de bu yan etkiler kişilerde çıkarsa tedaviye devam etmeleri de zor olmakta.

Egzersiz ve Spor

İdrarını kaçıran çocuklarda, kadın ve erkeklerde kullanılabilen kegel egzersizleri erken boşalma sorununa da yardımcı olmaktadır. Bu egzersizlerle beraber pelvik kaslarınız çalışmakta ve günün her saatinde uygulanmaktadır. Cinsel ilişki esnasında boşalacağını hissettiğinde bu kısımda olan kasları kasıp mesane boyundaki kas yapısını kasar ve boşalma durumuna da kontrol altına alır. Kegel egzersizi erken boşalmaya etkili tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Krem ve Jeller

Erken boşalma tedavisinde kullanımı olan diğer yöntemlerden biride anestezik jel olan kremlerin kullanılmasıdır. İlişki öncesinde penise uygulayacağınız yöntemle beraber peniste duyu kaybı oluşturulur ve boşalma gecikir. Bu tedaviler ise lokal olduğundan haplarda çıkan yan etkiler bulunmamaktadır. Bununla beraber krem ve jeller miktarı fazla olursa kadın ve erkek orgazm olduğunu hissedemeyebiliyor. Özellikle de jellerin kokusunun kötü olması ilişki de sıkıntı yaratabilir.