Orgazm Nedir? Nasıl Olunur?

Cinselliğin en önemli noktaları arasında ilk sıralarda orgazm yer almaktadır. Orgazm nedir sorusu ise cinsellik hakkında bilgi alınması gerektiği noktasında sorulan ve insanların bilgi sahibi olmak istediği noktalar arasındadır. Orgazm kişinin uzun süreli olarak cinsel uyarılma yaşamasının sonucunda hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan ulaşmış olduğu zevk noktasıdır. Bir kişinin orgazm olabilmesi için ya cinsel ilişkiye gitmesi ya da mastürbasyon yapması gerekir.

Cinsel ilişki noktasında da orgazm noktasında da oluşmuş olan haz orgazm olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında özellikle ergenlik döneminde erkeklerde görülen nadiren de kadınlar da görülmekte olan uyku sırasında orgazm de yaşanabilmektedir. Uyku sırasında orgazm oluşulmasının sebebi ise; kişinin hormonlarının çok yoğun seviyede olmasıdır. Orgazm durumu genellikle 10 ile 20 saniye arasında sürer. Fakat kullanılan kremler, ilaçlar veya bazı kondomların içerisinde yer almakta olan jeller de yaşanan orgazm süresinin uzamasına yardımcı olabilir.

Orgazm sırasında vücudunuzda bazı değişimler olduğunu görebilirsiniz. Orgazm olmak ile beraber nabzınız hızlanır, hızlı bir şekilde nefes alıp vermeye başlarsınız, kızarabilirsiniz ve istemsiz şekilde kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler orgazm olmanız noktasında meydana gelen durumlardır.

kadinlarda-orgazm-nasil-olur
kadinlarda-orgazm-nasil-olur

Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur?

Ülkemizde birçok kadın orgazm duygusunu doğru bir şekilde tatmamıştır. Kadınlarda orgazm noktasının erkeklere göre daha şiddetli ve kapsamlı olduğunu görebiliyoruz. Yalnız orgazm durumunun gerçekleşebilmesi adına gerekli olan uyaranların kadınlara mutlaka verilmesi gerekmektedir.

Kadınlarda orgazm yaşanması ağırlıklı olarak klitoral ve vajinal şekillerde iki farklı yolla gerçekleşebilmektedir. Orgazm durumu kadınlarda da hem cinsel ilişkiyle hem de mastürbasyonla meydana gelebilmektedir. Vajinal orgazm oluşacağı sırada kadınların vajina duvarının uyarılması gerekir. Klitoral orgazm meydana geleceği evrede ise klitorisin uyarılması gerekmektedir.

Hangi yolla orgazm meydana geliyorsa gelsin ikisinde de klitorisde sertleşme görülür ve vajinanızda nemlenme meydana gelecektir. Aynı zamanda vajina dudakları büyüyeceği gibi ek olarak göğüs uçları da sertleşecektir. Orgazm olunduğu noktada uterus ve çevresinde yer almakta olan kaslarda kasılmalar meydana gelir. Kadınlarda fizyolojik olarak herhangi bir boşalma meydana gelemediği için kadınlar bazı durumlarda orgazm olduklarını anlayamayabiliyor. Yaşamış olduğunuz ilişkiye göre orgazm şiddetinde de değişimler meydana gelecektir.

erkeklerde-orgazm-nasil-olur
erkeklerde-orgazm-nasil-olur

Erkeklerde Orgazm Nasıl Olur?

Erkeklerde orgazm yaşanması evresinde boşalma durumu meydana gelmektedir. Boşalma durumu ise kişinin penisinden dışarıya meninin atılmasıyla meydana gelir. Bu meninin atılacağı sırada idrar yolunda bulunmakta olan kaslarda 4 ile 7 kere arasında kasılma meydana gelecek ve bu şekilde kişi haz alacaktır.

Orgazm aslında kişinin beyninde hissetmiş olduğu bir durumdur. Fakat boşalma durumu vücudun bir dizi kasılma yaşayarak vücudundan spermi atması durumuna denilmektedir. Erkeklerde orgazm evresinde yapılan araştırmalar bir erkeğin orgazm olurken beyninde yaşanan durumlar ile uyuşturucu kullanılması evresinde meydana gelen durumlar aynıdır. Kişinin düzenli bir şekilde orgazm olmasının ise bağışıklığı yükselten bir etkisinin olduğu bulunmuşken aynı zamanda enfeksiyonlara karşı da koruma imkanına sahiptir. Kişinin yaşı ilerlediği süre boyunca ise orgazm olma ihtimalinde artış görülecektir. Orgazm olmanız ise sizin uyku kalitenizin artmasında çok etkili olacaktır. Bu şekilde hem yüksek bağışıklık hem de uyku kalitesinde orgazm son derece etkilidir.