Sperm Sayısını Arttırma

Erkeklerin üreme sağlığında en önemli faktörlerden birisi spermin miktarı. Sperm sayısı yetersiz olursa eğer erkeklerde kısırlık oluşabilmekte. Üreme çağında olan çiftlerden bazıları kısırlıkla karşı karşıya kalabiliyorlar. Kısırlık olan 6 çiftten birinde veya ikisinde infertilitenin temel kısmında sperm sayısının ya da kalitesinin düşük olmasından kaynaklanır. Bu problemle karşılaşıldığı zaman erkekler tıbbı tedavi alarak sperm sayısının kalitesini, miktarını arttırma yoluna gidebilirler. Sperm sayısını arttırma için evde kendinizin de destekleyeceği etkenlerle kısırlıktan kurtulmanız mümkün olabilir. Bugüne kadar yapılmış olan araştırmalara baktığımız zaman sperm sağlığı ile miktarını korumak için; düzenli spor, stresten uzak bir hayat, alkol ve sigara kullanımının olmaması, sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sperm sayınızı ve kalitesini ayrıca sperme iyi gelecek besinler tüketebilirsiniz. Bu besinler;

bitter-cikolata
bitter-cikolata

Bitter Çikolata

Bitter çikolata, spermin kalitesini arttırmada ve sayısını arttırma da etkili olan besinler arasında yer alıyor. İçerisinde bulundurmuş olduğu antioksidan maddelerin olması sağlık açısında fayda sağlarken, içinde L-ArgininHCL isimli aminoasit bulundurmaktadır. Aminoasit meninin hacmini ve bu durumda spermin sayısını da önemli derecede arttırmaktadır. Dolayısı ile bitter çikolata çocuk sahibi olmak isteyenlerin tüketmesi gerekli olan besinlerin arasında ilk sırada yer almaktadır.

muz
muz

Muz

Sperm arttırıcı besin olan muz, spermin kalitesini ve sağlığı da olumlu etkilemektedir. Bunun nedeniyse içinde bulundurmuş olduğu bol miktarlardaki A, C ve B1 vitaminlerinin yer almasıdır. Aynı zamandaysa tropikal meyve olarak geçen muzun içerisinde nadir bulunabilen enzim Bromelin bulunuyor. Doğal antienflamatuar olan enzim sperm sayısı ile beraber hareketliliği de arttırmaktadır. Bu durum çocuk sahibi olma ihtimali daha çok artar.

keciboynuzu
keciboynuzu

Keçiboynuzu

Erkek üreme sağlığında en gerekli olan minerallerden birisi çinkodur. Bol miktarda çinko olursa eğer antioksidan özelliğiyle beraber kansere karşı da koruyucu etki sağlamaktadır. Aynı zamandaysa sperm üretiminin de sağlıklı olmasına yardımcı olur.

ispanak
ispanak

Ispanak

Sperminizin sağlıklı gelişmesi için vücudunuza yeterli olacak şekilde folik asit almanız gerekiyor. Folik asit nerede bulunur diye sorarsanız eğer yeşil yapraklı sebzelerin her birinde bulunmaktadır. Fakat en önemli kaynaklardan birisi ıspanak olmaktadır. Erkeklerdeki folik asit düzeyi düşük olduğundan spermin sağlığını bozmakta. Yumurtaya ulaşırken ya da yumurtayla etkileşime girme şansını neredeyse yok eder. Sperm sayısını arttırma için mutlaka ıspanağı düzenli olarak tüketmelisiniz.