Vajina Kokusu

Vajina kokusu kişinin hem kendisi hemde cinsel partneri için bir kabusa dönüşebilir. Genelde ülkemizde ayak kokusu dışında diğer koku sorunları kişiler arasında pek konuşulmadığı için bu sorunun farkına varmak bile zaman alabilir. Kişinin kendisi kadar cinsel hayatı ile birlikte partnerinide etkileyen vajina kokusu çoğu zaman kolayca tedavi edilebilir.

Vajina kokusu neden olur

İnsan vücudunun her yerinde belirli sebeplerle koku oluşumu olabilir. Koltuk altı, ağız, ayak yada bedensel koku gibi karşımıza çıkan bu sorunlar arasında her biri aynı ciddiyetle çözülmesi gereken sorunlardır. Cinsel organlarla ilgili kokular genelde pek çok kişi tarafından utanç kaynağı olarak görülür ve gizlenerek tedavi süreci geciktirilir.

Vücut ve vajina kokularının genel sebebi mikroorganizmalardır. Vücutta bulunan mikroorganizmalar belli bir denge içerisinde yaşarlar. Bu dengenin bozulması durumunda bazı kokular oluşması normaldir. Vajina kokusunda en büyük etkenlerden bir tanesi vajina salgısıdır. Siz vajinanızı ne kadar temiz tutarsanız tutun yada ne kadar temizlerseniz temizleyin salgı ile birlikte koku geri gelebilir.

Vajina kokusunu engellemek yada en aza indirmek için aşağıdaki listeyi uygulayabilirsiniz.

  • ·       Mümkün olduğunca pamuklu iç çamaşırı kullanmaya özen gösterin. Çok dar kıyafetler seçmemeye çalışın.
  • ·       Kendi kendinize bir tedavi uygulamaya, ilaç kullanmaya çalışmayın. Vajina ile ilgili bir sorununuz var ise mutlaka doktora görünün
  • ·       Sorun çözülene kadar ilişki esnasında kondom kullanmaya çalışın
  • ·       Tampon ve bayan pedi değişimlerinizi sık aralıklarla yapmaya çalışın, uzun süre bekletmeyin.
  • ·       İlişki sonrasında tuvalete çıkmaya çalışın ve temizliği ihmal etmeyin.
  • ·       Koku hissettiğinizde seyreltilmiş sirke ile çok zorlamadan basit bir temizlik yapmayı deneyin.
  • ·       Koku döneminde süte ve yoğurt gibi gıdaların tüketimine önem verin. Şekerli gıdalardan uzak durmaya çalışın.

Vajina kokusu aynı zamanda cinsel hayatı etkileyen önemli sorunlardan bir tanesi. Kokunun kuvvetine göre bu aynı yatağa beraber girmekten tutunda, oral sekse kadar pek çok konuda çiftlerin cinsel hayatını etkileyebilecek bir sorun. Bu sorundan kaçmak yerine mücadele etmek en mantıklı çözüm olarak gözüküyor. Vajina kokusu hayatınızın bir parçası değil, geçmişte bıraktığınız küçük bir bölümü olarak yerini alabilir.

Son olarak vajina kokusu tedavisi için doktora gitmekten çekinmeyin. Doktorunuz sizin sağlığınız için var bunu unutmayın.